Dlaczego warto regularnie odwiedzać ginekologa?

Dlaczego warto regularnie odwiedzać ginekologa?

Specjalista ginekolog zdecydowanie jest lekarzem, którego każda kobieta powinna regularnie odwiedzać. Wczesne rozpoznanie zaburzeń cyklu lub innych schorzeń pozwoli na szybką identyfikację poważnych chorób. Pierwsza wizyta każdej młodej dziewczyny jest niezwykle stresująca, a w późniejszym etapie życia kobiety często zaniedbują ten temat. Dowiedz się – dlaczego warto regularnie odwiedzać ginekologa.

1. Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta jest jak najbardziej stresująca dla każdej kobiety. Decydując się na odpowiedniego i polecanego specjalistę masz pewność tego – że wizytę odbędzie się w sposób fachowy i przyjazny. Kiedy po raz pierwszy powinnaś udać się do ginekologa? Najpóźniej zaraz po rozpoczęciu współżycia płciowego. Zaleca się jednak pierwszą wizytę jeszcze wcześniej. Wówczas odpowiedni fachowiec ustali najlepszą i właściwą formę antykoncepcji dla Ciebie! Warto tutaj zaznaczyć, że wizyta u ginekologa jest znacznie prostsza dla kobiety, która rozpoczęła współżycie – niż u takiej, która tego jeszcze nie zrobiła.
Warto udać się do ginekologa w przypadku, gdy miesiączka pojawiła się bardzo wcześnie, czyli przed dziewiątym rokiem życia – lub bardzo późno, po szesnastym roku życia. Zaleca się także badania w przypadku zbyt obfitego krwawienia, gdyż może to doprowadzić nawet do anemii. Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że miesiączki mają prawo być nieregularne nawet do 18 roku życia.

2. Ważna jest regularność

Wiele różnych rzeczy prowadzi do nieregularności miesiączki. Są to na przykład uwarunkowania genetyczne, sposób odżywiania czy nadmierny stres. Wiele młodych kobiet zupełnie niepotrzebnie dostarcza sobie tych problemów poprzez agresywne odchudzanie. Doprowadza to do zaburzeń hormonalnych i czasami nawet bezpłodności.

Po rozpoczęciu współżycia seksualnego – przynajmniej raz w roku należy wykonać cytologię. Jest to bardzo ważne badanie, a tego – czym jest dokładnie dowiesz się tu. Każda kobieta powinna również regularnie badać swoje piersi. Zwróć uwagę przede wszystkim czy nie bolą i czy nie ma na nich żadnych zgrubień. Po 20. roku życia każda kobieta powinna poddać się regularnym badaniom USG piersi, a po 35. roku życia – mammografii. Są to bardzo ważne badania, których regularność może uratować nawet Twoje życie! Wykrycie zmian nowotworowych na jak najwcześniejszym etapie jest niezbędne w skutecznym ich leczeniu.

3. Odpowiednie leczenie

Pamiętaj, że żaden lekarz nie powinien przepisywać Ci  żadnych pigułek bez wcześniejszego, dokładnego przebadania. Jeżeli masz opory przed badaniem konkretnego specjalisty – możesz prosić o skierowanie na badania uzupełniające. Wówczas, na podstawie wyników, lekarz będzie w stanie przypisać Ci odpowiednie leczenie.

Jak widać, regularne wizyty u ginekologa są niezwykle ważne. Jak się jednak okazuje, wbrew pozorom młode polki są jak najbardziej świadome czyhających zagrożeń i często poddają się badaniom i wizytom kontrolnym. Świadomość społeczeństwa w tym zakresie stoi na wysokim poziomie i nie wygląda, aby miało się to zmienić.

Dodaj komentarz