Jak często powinniśmy odwiedzać dentystę?

Dentysta jest zmorą wielu dzieci. Szpitalna czystość, groźne dźwięki i wyobrażenia potencjalnego bólu często zniechęca dzieci do wizyty u takiego specjalisty. Często strach pozostaje i odbija się to do niechęci do wizyt w nastoletnim lub dorosłym życiu. Zaniedbanie stomatologiczne może nieść za sobą poważne konsekwencje. Dowiedz się dlaczego warto i jak często należy odwiedzać dentystę.

Każdy z nas – profilaktycznie – powinien zgłaszać się do odpowiedniego gabinetu stomatologicznego przynajmniej dwa razy w roku. Zaleca się, aby badanie było poprzedzone usunięciem osadów nazębnych. Tego w jaki sposób się to odbywa dowiesz się tu. Przy okazji wizyty zaleca się również dodatkową fluoryzację kontaktową przy pomocą odpowiednich związków zawierających fluor.

Dentysta a dziecko

Dziecko ma zupełnie inną budowę zębów mlecznych. Ich szkliwo jest znacznie cieńsze, tkanki posiadają mniejszą mineralizację, a komora miazgi jest duża. Poprzez to zęby dzieci są znacznie bardziej narażone na próchnicę. Wówczas zęby znacznie bardziej ulegają zniszczeniu. Właśnie z tego względu wizyty dzieci u dentysty powinny być częstsze niż dorosłych. Zaleca się tutaj przynajmniej cztery wizyty w roku. Tego stanu rzeczy nie zmienia pojawienie się zębów stałych. W tym przypadku również zalecane są przynajmniej cztery wizyty kontrolne w roku.

Dlaczego warto udać się do stomatologa?

Warunki panujące w jamie ustnej są świetnym miejscem, które sprzyjają rozmnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych. Przyczyniają się one do powstawania takich chorób i schorzeń jak próchnica, choroba miazgi czy choroba tkanek około wierzchołkowych. Poprzez wysiew drobnoustrojów – jaka ustna może być bezpośrednich powodem powstawania chorób narządów odległych naszego organizmu. Wówczas różnym chorobom mogą być zagrożone serce, stawy czy nerki. Profilaktyka stomatologiczna zapobiega właśnie tym rzeczom, dlatego regularne wizyty u odpowiedniego specjalisty są tak bardzo ważne.

Lekkomyślnie usunięte zęby również mogą nieść za sobą niemiłe konsekwencje. Mocno napięte mięśnie mogą być trudne do zlokalizowania. Mogą być przyczyną poważnych i ostrych bólów głowy.

Kiedy rozpocząć leczenie?

Leczenie bólów zębowych należy rozpocząć jak najwcześniej – oczywiście w odpowiednim gabinecie lekarskim. Wielu z nas oszczędza i decyduje się na stomatologa państwowego. Niestety do niego często ustawiają się tygodniowe kolejki, a sama jakość usług często pozostawia wiele do życzenia. W leczeniu bolącego zęba najważniejsza jest szybka reakcja. Dlatego w wielu przypadkach warto zdecydować się na leczenie prywatne. Jest wiele sprawdzonych i zaufanych gabinetów stomatologicznych – nawet w Twoim pobliżu. Popytaj znajomych o opinie lub poszukaj sprawdzonego rozwiązania w internecie.

Warto dbać o swoje uzębienie nie tylko ze względów estetycznych. Piękny uśmiech to zdrowy uśmiech a to na pewno korzystnie wpłynie na funkcjonowanie całości Twojego organizmu. Dbaj o swoje zdrowie i odwiedzaj dentystę regularnie!

Dodaj komentarz