Jak wybrać lekarza pierwszego kontaktu?

Jak wybrać lekarza pierwszego kontaktu?

W przypadku problemów ze zdrowiem, wszelkich wątpliwości co do stanu swojego zdrowia czy w zwykłych przeziębieniach czy grypach – lekarz pierwszego kontaktu jest dla nas pośrednikiem pomiędzy innymi specjalistami. To właśnie lekarz ogólny musi posiadać obszerną wiedzę w różnych zakresach medycyny. Właśnie dlatego duże znacznie ma to, jak dobrego fachowca wybierzemy. Odpowiedni lekarz skutecznie zdiagnozuje nasze dolegliwości i rozpozna objawy już na najwcześniejszym etapie ich występowania. W jaki sposób dobrze wybrać lekarza pierwszego kontaktu?

Jak wybrać?

Każda osoba ubezpieczona ma prawo do wyboru nie tylko lekarza pierwszego kontaktu, ale również pielęgniarki czy położnej. Wyboru możemy dokonywać wyłącznie z lekarzy dostępnych z ubezpieczenia zdrowotnego. Do bezpłatnej zmiany lekarza mamy możliwość dwa razy w roku kalendarzowym. Każdy kolejny wybór będzie nas kosztował 80zł. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania czy zaprzestania świadczenia usług przez konkretnego lekarza opłata oczywiście nie będzie nas obejmowała.

Wyboru swojego lekarza pacjent dokonuje poprzez wypełnienie odpowiedniej deklaracji, czyli pisemnego oświadczenia woli. Deklaracja dostępna jest w każdej przychodni. Zawiera się tam informacje takie jak podstawowe dane świadczeniobiorcy, siedzibę świadczeniodawcy jak i datę złożenia swojej deklaracji.

Zakres podstawowej opieki zdrowotnej

Zakres podstawowej opieki zdrowotnej jest zależny między innymi od kwalifikacji konkretnego specjalisty. Lekarz ogólny musi mieć przynajmniej specjalizację pierwszego stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej, chorób wewnętrznych i pediatrii.

Do obowiązków lekarza podstawowej opieki zdrowotnej należą między innymi:

  1. Działania zachowujące zdrowie pacjenta,
  2. działania profilaktyczne – zlecanie wykonywania badań profilaktycznych takich jak badanie moczu, badanie krwi, itp.
  3. działania mające na celu rozpoznawanie chorób. Chodzi tutaj o skuteczne rozpoznawanie objawów, zlecanie konkretnych badań, czy nadawanie skierowań do specjalistów zajmujących się danymi schorzeniami.
  4. Do zadań lekarza POZ należy również zlecanie działań związanych z usprawnieniem pacjentów. Np. zleca tu wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych.

Jak wybrać dobrego specjalistę?

Przede wszystkim zacznij szukać w dobrych przychodniach czy innych placówkach medycznych. Nie chcesz chyba czekać w długi kolejkach. Wybieraj przychodnie godne polecenia – w tym celu możesz sprawdzić opinie w internecie. Dotyczy to również wybór konkretnego lekarza ogólnego. Jeżeli specjalista będzie dobry – w internecie na pewno znajdziesz pozytywne komentarze na temat jego pracy.

Warto wybierać przychodnie w obrębie swojego miejsca zamieszkania. W sytuacjach kryzysowych nie warto marnować czasu na dojazdy. Dotyczy to szczególnie jeżeli chodzi o lekarza pediatrę. Dojazd z chorym dzieckiem może być dla niego szczególnie męczący.

Jeżeli wziąłeś pod uwagę wszystkie powyższe wskazówki i dalej nic nie masz – nie ma powodu do obaw. Popytaj rodzinę lub znajomych. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że mają specjalistę godnego polecenia. Jeżeli tak nie jest – udaj się do najbliższej przychodni. Popytaj pacjentów czekających w kolejce do lekarza POZ o opinie.

Dodaj komentarz