Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać?

Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać?

Zdowie jest najważniejsze – często słyszymy te słowa. Nie bez powodu, bo wraz z wiekiem drastycznie zwiększa się nasza świadomość, jeżeli chodzi o zdrowie właśnie. Z tego względu przynajmniej raz w roku powinniśmy poddawać się niektórym badaniom profilaktycznym. Z tego właśnie artykułu dowiesz się – jakie badania warto wykonywać. Lecz zanim zaczniemy, omówmy to czym tak naprawdę się badania profilaktyczne. Zapraszamy do lektury!

Badania profilaktyczne to inaczej badania ogólne – zazwyczaj – krwi i moczu. Ich regularne wykonywanie jest niezwykle korzystne dla naszego zdrowia. Pozwala wychwycić wszelkie zmiany w naszych organizmie już na najwcześniejszym etapie występowania choroby – zanim jeszcze wstąpią jakiekolwiek objawy konkretnej choroby. Takie badania zazwyczaj wykonuje się na czczo, a na dzień wcześniej nie zaleca się spożywania ciężkich potraw. Dodatkowo przed wykonaniem badań nie powinno się wykonywać ciężkich aktywności fizycznych.

.1        Morfologia

Morfologia jest szczegółowym badaniem krwi, które dostarcza wielu wyników, np. OB, ALT, AST, panelu lipidowego, kreatyniny, prolaktyny, ferrytyny, żelaza, hormonów, glukozy, insuliny i wielu innych. Badanie to obejmuje liczbę erytrocytów, leukocytów, krwinek płytowych, hematokrytu, stężenia hemoglobiny i procentowy skład poszczególnych rodzajów leukocytów.

.2        Badanie moczu

Badanie moczu pozwala na sprawdzenie pracy nerek jak i całego układu moczowego. Dzięki takiemu badaniu łatwo można rozpoznać wszelkie choroby nerek, wątroby jak i układu moczowego właśnie. Ułatwia rozpoznanie takich chorób jak cukrzycy, żółtaczki, zapalenia trzustki, czy umożliwia oszacowanie tendencji do tworzenia się kamieni. Badanie moczu jest również przydatne w przypadku diagnostyki chorób nadnerczy, przy monitorowaniu poziomu witaminy C, wapnia oraz mocznika. Jeżeli podchodzisz do badania moczu – warto pamiętać o kilku ważnych sprawach. Chodzi tutaj między innymi o:

  • zaprzestaniu dostarczania lekarstw,
  • unikaniu żucia gumy,
  • nie spożywać przed badaniem alkoholi, kawy,
  • zaleca się unikanie wysiłku,
  • nie spożywać niektórych artykułów spożywczych – w tym buraków, porzeczek, rabarbaru i innych.

.3        Kiedy warto zrobić badania?

Często zadajemy sobie pytanie – kiedy zrobić konkretne badania profilaktyczne. Jeżeli chodzi o uprawianie sportu to badania wskazują, że intensywne ćwiczenia znacznie wpływają na interpretację wyników badań. Zaleca się wstrzymanie ćwiczeń na przynajmniej 48 godzin przed badaniem. Jeżeli chodzi o podstawową profilaktykę to przynajmniej raz w roku powinniśmy poddać się badaniu pomiaru ciśnienia tętniczego, morfologii krwi, OB,  badaniu ogólnemu moczu, poziomu cukru we krwi, badaniu ginekologicznemu i badaniu klatki piersiowej. Ponadto przynajmniej dwa razy w roku zaleca się wizytę u stomatologa.

Dbanie o własne zdrowie jest niezwykle ważne. Podstawowa profilaktyka pozwoli wykryć wszelkie choroby już na najwcześniejszym etapie. Ciesz się swoim zdrowiem i badaj się systematycznie!

Dodaj komentarz