Na czym polega rehabilitacja?

Na czym polega rehabilitacja?

Rehabilitacja jest częściowym lub całkowitym odzyskaniem sprawności fizycznej po odbytej lub aktualnie trwającej chorobie. Sam pobyt w szpitalu to zbyt mało, a kompleksowa opieka niewiele daje – to spotyka wiele osób borykających się z różnymi chorobami i schorzeniami. Często, aby całkowicie wrócić do stanu przed chorobą – niezbędna okazuje się rehabilitacja. Czym ona tak naprawdę jest, na czym polega i kto powinien korzystać z tego typu pomocy medycznej?

Czym jest rehabilitacja

Pojęcie rehabilitacji jest bardzo obszerne, aczkolwiek w głównym pojęciu rehabilitacja lecznicza jest kompleksowym działaniem grupy ekspertów na rzecz osób niepełnosprawnych psychicznie i fizycznie. Celem rehabilitacji jest przywrócenie pacjenta do jak najlepszej sprawności – maksymalnie przybliżonej do tej przed chorobą czy wypadkiem. Rehabilitacja pomaga osiągnąć przynajmniej częściową sprawność, tak aby jak najbardziej usamodzielnić życie pacjenta.

Aby efekt był jak najlepszy – rehabilitacja zazwyczaj prowadzona jest przez zespół specjalistów, którzy współpracują ze sobą dla jak najlepszych korzyści dla pacjenta. W skład takiej grupy najczęściej wchodzą:

  1. fizjoterapeuci,
  2. psycholodzy,
  3. muzykoterapeuci,
  4. terapeuci zajęciowi,
  5. logopedzi,
  6. pielęgniarki,
  7. i wielu innych.

Występuje kilka podstawowych modeli rehabilitacji. Pierwszym jest model powszechny, który pozwala na leczenie każdemu bez względu na status społeczny i materialny. Drugim modelem jest rehabilitacja wczesna. Jej założeniem jest fakt, że im wcześniej wprowadzona – tym większe szanse na odzyskanie sprawności. Istnieje jeszcze rehabilitacja kompleksowa, która dopasowana zostaje na sposób indywidualny – tak aby jej efekt był jak najlepszy. Istnieje jeszcze rehabilitacja ciągła, która zakłada leczenie w dłuższym czasie i której nie można przerywać.

Komu zaleca się rehabilitację?

Rehabilitację przypisuje się pacjentom z bardzo różnorodnymi schorzeniami, którzy mają utrudnione lub wręcz niemożliwe samodzielne funkcjonowanie. Najczęściej przypisywana jest osobom po zawale serca, udarze mózgu czy poważnych złamaniach.

Jakie rodzaje rehabilitacji rozróżniamy?

Sposobów i zakresów rehabilitacji jest bardzo wiele. Wszystko zależy od potrzeb jak i stanu konkretnego pacjenta. Z tego względu rozróżniamy kilka podstawowych rodzajów rehabilitacji.

Rehabilitacja neurologiczna

Stosuje się ją w przypadku pacjentów po poważnych urazach neurologicznych. Stosowana jest zazwyczaj w okresie od trzech do sześciu tygodni.

Rehabilitacja kardiologiczna

Jak sama nazwa wskazuje – stosuje się ją u pacjentów po zwałach serca. Trwa mniej więcej 30 dni.

Rehabilitacja pulmonologiczna

Ten rodzaj rehabilitacja zalecany jest osobom borykającym się z różnymi schorzeniami układu oddechowego. Prowadzi się ją około 3 tygodnie.

Rehabilitacja specjalistyczna

Specyficzny rodzaj rehabilitacji. Zalecana osobom niewidomym, niedowidzącym, mającym problemy ze słuchem i mówieniem. Polecana jest także w przypadku dzieci z wadami twarzoczaszki, zaburzeniami psychomotorycznymi i w przypadku kobiet po mastektomii.

Dodaj komentarz