Z noworodkiem na basen – jak się do tego przygotować?

Z noworodkiem na basen – jak się do tego przygotować?

Popularne ostatnio stał się temat noworodków na basenie. Wbrew wszelkim pozorom radzą sobie one całkiem nieźle. Mają naturalny odruch unoszenia się na wodzie. W przypadku zanurzenia wstrzymują oddech i zamykają usta. Umiejętność ta jednak zanika i roczne dzieci radzą sobie znacznie gorzej od noworodków.

Z noworodkiem na basen można wybierać się czysto teoretycznie już od drugiego czy trzeciego miesiąca życia. Lekarze zalecają jednak poczekać do minimum czwartego miesiąca. Wówczas odporność dziecka jest lepsza i istnieje mniejsze ryzyko zachorowania. Przed pierwszą wizytą na basenie warto będzie również udać się na wizytę do pediatry. Wykluczy on wszelkie przeciwwskazania i dam nam zielone światło do działania.

.1        Jak przygotować noworodka?

Nie potrzeba tutaj wiele przygotowań. Do niedawna woda dla noworodka była jego naturalnym środowiskiem. Dlatego dla noworodka to świetna atrakcja! Jeżeli masz jednak wątpliwości co do tego, że Twoje dziecko będzie zachowywało się odpowiednio – koniecznie sprawdź zawczasu jak reaguje na kąpiel. Chodzi tutaj bardziej o zabawę ze strumieniem wody.

.2        Co warto zabrać ze sobą?

Na pewno należy zapatrzyć się tutaj w wodoodporne pieluszki. Dzięki temu unikniecie niespodzianek, a pieluszki nie będą wchłaniały wody z basenu. Warto również wziąć ze sobą żel do mycia i mleczko do ciała. Wówczas skutecznie usuniesz resztki chloru z ciała niemowlaka. Pierwsza kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 10 minut. W późniejszym etapie dziecko będzie mogło cieszyć się wodą około pół godziny. Nie zapomnij zaopatrzyć się w kilka sztuk suchych ręczników i jesteś gotowa do pierwszej wizyty na basenie ze swoim noworodkiem!

.3        Pierwsza kąpiel

Jeżeli chodzi o pierwszą wizytę na basenie dla niemowląt to pamiętaj, aby otulić noworodka ręcznikiem. Ściągnij go dopiero przy samym wejściu do wody. Wchodź do wody stopniowo, maksymalnie do ramion. Pamiętaj, aby cały czas obserwować reakcję swojej pociechy. Musi się ona  czuć przede wszystkim bezpiecznie, dlatego musi być do Ciebie przytulony. Mów do niego spokojnym i ciepłym głosem. Jeżeli zauważyć, że maluszek zaczyna żwawo ruszać rączkami i nóżkami – możesz dać mu trochę swobody do poruszania się w wodzie. Noworodki naturalnie nie potrafią pływać – umiejętność ta przychodzi dopiero ok. 3 roku życia. Jest to natomiast świetna forma oswojenia się maluszka z wodą i jednocześnie pozytywna forma aktywności dla niego.

Wybieraj miejsca przeznaczone dla noworodków. Chodzi tutaj o pływanie z odpowiednią głębokością i temperaturą wody. Najlepsza dla niemowlaków będzie 37 stopni Celsjusza.

.4        Wyjście z wody

Wychodząc z wody liczy się przede wszystkim jak najszybsze wysuszenie i przebranie noworodka. Unikaj użycia suszarki, a zamiast tego używaj ręczników. Dokładnie wysusz całe ciało noworodka w sposób delikatny i uważny.

Basen dla noworodka to świetna aktywność, która nie będzie tylko i wyłącznie korzystna dla niemowlaka. Jest to również świetna przeżycie dla obojga rodziców, którzy już tak wcześnie mogą zżywać się ze swoim dzieckiem.

Dodaj komentarz