Zasady zdrowego odżywiania

Zasady zdrowego odżywiania

Zdrowe odżywianie jest podstawą prawidłowego funkcjonowania każdego z nas. I nie chodzi tutaj tylko o to co jemy – ale również co pijemy. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowany temat i każdy z nas jest w stanie wdrążyć w życie kilka podstawowych zasad dzięki czemu zdrowe odżywianie wejdzie nam w życie. Poprzez to będziemy czuli się lepiej, a nasz samopoczucie znacznie się poprawi!

Jak zdrowo się odżywiać?

Jeżeli chcesz zmienić swoje życie weź pod uwagę poniższe porady i zdecydowanie się ich trzymaj. Pamiętaj! Regularność to sprawa kluczowa w zdrowym odżywianiu. Jak zatem prawidłowo się odżywiać?

1. Regularne posiłki

Jest to temat jak najbardziej wałkowany od dawna. Regularne posiłki poprawią Twoją przemianę materii, dzięki czemu znacznie lepiej będziesz się czuł. Ale to nie wszystko. Regularne posiłki o tych samych porach jak najbardziej odbije się na Twojej systematyczności. A jak już wiemy, bez tego zdrowe odżywianie nie będzie możliwe. Trzymaj się swoich posiłków o wyznaczonych porach, a efekty ujrzysz już niedługo. Dopasuj terminarz pod swój dzień powszedni i ciesz się zdrowym odżywianiem.

2. Częściej, ale mniej!

I nie zrozumcie mnie tutaj źle. Jedzenie na przykład dwóch posiłków dziennie jest jak najbardziej dobre. Aczkolwiek jedzenie więcej posiłków w mniejszych porcjach ma jak najbardziej swoje zalety. Rzadziej odczuwamy głód dzięki czemu nie podjadamy pomiędzy posiłkami, co najczęściej odbywa się poprzez niezdrowe przekąski. Poza tym nie mamy uczucia ciężkości i nie jesteśmy ospali. Skutecznie wpłynie to na naszą produktywność i jak najbardziej samopoczucie. Głównym zaleceniem jest tutaj jedzenie 5-6 mniejszych posiłków, które składa się z trzech głównych i dwóch uzupełniających w postaci drugiego śniadania czy podwieczorka.

3. Zróżnicowanie

Taka sama, niezróżnicowana dieta nie jest korzystna dla naszego organizmu. Często brakuje tu podstawowych wartości odżywczych, których niedostatek może ciągnąć za poważniejsze konsekwencje. Zróżnicowana dieta pozwala również uniknąć monotonii, które dosyć często pojawia się w przypadku zdrowego odżywiania. Pamiętaj – jedz to co lubisz w różnych odsłonach. Szukaj nowych smaków i eksperymentuj ze zdrową żywnością, a na pewno Ci się to uda!

4. Nie zapominaj o wodzie!

Woda to życie! Tą sentencję na pewno każdy z nas słyszał przynajmniej raz. Nic dziwnego, gdyż woda pozwala utrzymać stałą temperaturę ciała jak i usprawnia proces detoksykacji organizmu. Poza tym znacznie usprawnia transport i wchłanianie cennych składników odżywczych. Zaleca się picie wody częstsze, ale w mniejszych ilościach tak, aby zapewnić wystarczającą ilość wody w naszym organizmie. Nie dopuszczaj do uczucia pragnienia – co jest objawem częściowego odwodnienia naszego organizmu.

Jeżeli chodzi o jadłospis – nie ma tutaj uniwersalnego rozwiązania, odpowiadającego każdemu. Wszystko zależy od naszych własnych upodobań i preferencji. Zależne jest również nasze podłoże genetyczne, budowa ciała jak i sama płeć. Aby zdrowo się odżywiać musisz przede wszystkim znaleźć to co lubisz i tego się trzymać. Nic nie przyjdzie samo i wystarczy tylko zacząć!

Dodaj komentarz