Historia czekolady

Historia czekolady

Historia czekolady jest długi zaczęła się bardzo wcześnie. Przeczytajcie te artykuł, a dowiecie się wszystkiego.

Początki kakao

Historia czekolady rozpoczyna się jeszcze tysiąc lat przed urodzeniem się Chrystusa. Wiemy to między innymi z scen, które zostały uwiecznione na malowidłach w tamtych czasach oraz z narzędzi, które były specjalnie stosowane do obroki kakao.  Według językoznawców słowo „kakao” swoją pierwszą wersję miało w 1000r. p.n.e. w języku Olmeków. Jest to plemię znad Zatoki Meksykańskiej. Kiedyś uważano, że ziarna zostały ofiarowane ludziom przez boga, więc traktowano je z dużym szacunkiem.

Następnie tereny były zamieszkiwane przez inne ludy, między innymi cywilizacja Majów. Dla nich kakaowiec był środkiem płatniczym. Tylko ci najbogatsi, z wyższych sfer społecznych, mogły cieszyć się tym smakiem. W tamtych czasach nie piło się samej czekolady, a dodawało się chili oraz pieprz. Aztekowie uważali ten napój za święty oraz wykorzystywali go tylko i wyłącznie podczas obrzędów religijnych.

Kolejna interesująca ciekawostka to to, że podczas podboju Meksyku przez Hiszpanów, na dworze Montezumy znaleziono tysiąc ton ziarna kakaowca. Tamtejszy król, ostatni król, nie posiadał pól uprawnych, więc musiał zbierać te ziarna w postaci danin od podporządkowanych mu plemion. W ten sposób miał niezły zapas i według niektórych spożywał aż 40 porcji kakao w ciągu dnia.

Kakao w Europie

Ludzie żyjący poznali ziarna kakaowca dzięki Krzysztofowi Kolumbowi. To podczas jednej z jego wypraw, napadł na jeden ze statków ludności Majów. Sam Kolumb nigdy nie posmakował czekolady. Zrobił to dopiero Herman Cortez w 1528r., który uzyskał przepis na napój zrobiony z kakaowca oraz różnych przypraw. W Hiszpanii konkwistadorzy docenili kakao głównie ze względów wzmacniających. Lokalni wojownicy zaczęli wtedy nosić ze sobą wzmacniającą papkę zrobioną właśnie z podduszonych ziaren kakaowca. Kakao szybko uzyskało popularność i cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wiele państw chciało zdobyć ziarna, ale to Hiszpania miała monopol handlowy przez ponad 100 lat. Dopiero później Holandia, Portugalia i Anglia mogły również uprawiać kakaowiec.

We Francji czekoladę rozpowszechnił Ludwik XIV. To u niego na dworze królewskim zaczęto zwyczaj pijania czekolady, a także podczas spotkań arystokratów. To on wspierał budowanie pierwszych maszyn parowych, które miały posłużyć do produkcji czekolady. Styl Ludwika naśladowało większość władców w innych krajach. Stąd też zwyczaj picia czekolady na dworach rozszedł się bardzo szybko i trafił między innymi do Anglii, Holandii czy Niemiec.

Czekolada w płynnej formie stała się dostępna dla zwykłych ludzi dopiero w XVII wieku. W tamtym okresie powstało kilka kawiarni, w których można było posmakować tego wybornego nektar. W 1849 roku czekolada pojawiła się dopiero w formie stałej.

Podsumowanie

Historia czekolady jest zawiła i sięga czasów przed urodzeniem Chrystusa, więc można by było o tym pisać bez końca. Ja sama uwielbiam czekoladę i moją ulubioną jest czekolada Lindt. Możecie zobaczyć jej asortyment na tej stronie: https://sklep.lindt.pl/.

Dodaj komentarz