Objawy rzucenia palenia dzień po dniu

Objawy rzucenia palenia dzień po dniu

Jeżeli zastanawiasz się nad rzuceniem palenia, to pewnie zastanawiasz się również jak przebiega walka z nałogiem. Objawy dzień po dniu mogą się zmieniać, a niektóre wręcz nasilać. Badana wskazują, że przez pierwsze dwa tygodnie mogą występować najgorsze objawy. Po tym okresie głód nikotynowy zmniejsza się. Jakie są więc najbardziej dokuczliwe objawy odstawienia nikotyny? W skutecznej walce z nałogiem pomocny będzie niewątpliwie Nicorix.

Objawy rzucenia palenia

Objawy te nie są tylko subiektywnym odczuciem osoby, która rzuca palenie. Są one zauważalne w badaniach medycznych. Zapis bioelektryczny aktywności mózgu się zmienia. Zauważalne są również zmiany w EKG. Ciśnienie krwi jak i tętno mają inne parametry. Co więc dzieje się po zgaszeniu ostatniego papierosa? Pierwszym z objawów jest głód nikotynowy.

Dzień pierwszy

Przystępujemy do walki z głodem nikotynowym. Można go rozpoznać po rozdrażnieniu, spadku nastroju czy chęci zapalenia papierosa. Każdy zapalony papieros sprawiał, że do mózgu dostarczana była dopamina i endorfiny. Są to substancje odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności. Kiedy mózg nie otrzymuje już nikotyny, zaczyna pojawiać się rozdrażnienie, spadek nastroju czy inne objawy natury psychicznej.

Głód nikotynowy jest jednym z najbardziej niebezpiecznych objawów odstawienia. Bywa on intensywny i bardzo dokuczliwy dla osób walczących z nałogiem. Głód nikotynowy jest najczęstszym powodem niepowodzeń w rzucaniu palenia. Specjaliści twierdzą, że najsilniejszy głód trwa do dwóch tygodni. Później z każdym dniem powinniśmy czuć się coraz lepiej. Jakie są kolejne objawy rzucenia palenia? W drugi dniu może pojawić się ból głowy.

Dzień drugi

Już po 20 minutach po wypaleniu ostatniego papierosa tętno jak i ciśnienie krwi może zacząć się normować. Po 8 godzinach stężenie tlenu we krwi zaczyna wracać do normy, a po pierwszej dobie z organizmu znika dwutlenek węgla. Dodatkowo nikotyna również opuszcza nasz organizm przez co nasze naczynka się poszerzają. Jest to duży skos dla organizmu przez co odczuwamy ból głowy oraz nudności. Bóle głowy mogą występować nawet przez kilka tygodni.

Dzień trzeci

Kolejny dzień wiąże się z rozluźnieniem oskrzeli. Powoduje to, że były palacz zaczyna kaszleć. Wcześniej płuca nie pracowały w odpowiedni sposób. Dym paraliżował ich pracę, a one nie radziły sobie z wydalaniem wydzieliny zalegającej w płucach. Czasem więc zatykająca wydzielina spowoduje kaszel palacza. Rzęski płucne zaczynają pracować normalnie a oskrzela się rozluźniają. Jest to znak, że rozpoczął się okres oczyszczania płuc. Kaszel po rzuceniu palenia może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy czy nawet do roku! Jednak po 20 latach rzucenia palenia ryzyko zachorowania na raka płuc u byłego palacza jest takie samo jak u osób nie palących nigdy.

Dzień czwarty

Czwartego dnia wyostrzają się nam zmysły zapachu i smaku. Jedzenie smakuje lepiej (jak i pachnie) a zapach dymu papierosowego powoduje obrzydzenie. Większy apetyt u byłego palacza powoduje również brak nikotyny w organizmie. Wcześniej powodowała ona mniejsze uczucie głodu oraz przyspieszała prace układu trawiennego. Niestety rzucenie palenia powoduje spowolnienie układu trawiennego, co może w mniejszy stopniu przyczynić się do tycia.

Kolejne dni

Każdy kolejny dzień to nowe rzeczy, które były palacz zauważa po odstawieniu nałogu. Lepiej mu się oddycha, poprawia się kondycja fizyczna, kondycja skóry jak i cery. Znika nieprzyjemny zapach z ust a z czasem zęby zaczynają być coraz bielsze.

Dodaj komentarz