Na czym polega stomatologia estetyczna?

Na czym polega stomatologia estetyczna?

Problemy z uzębieniem dotykają coraz większej rzeczy Polaków. Wynika to przede wszystkim ze strachem przed wizytami u dentysty, które większość z nas uważa za bolesne i bardzo stresujące. Jednak oprócz tradycyjnej dentystyki istnieje jeszcze stomatologia estetyczna, która nie ma na celu leczenia zębów, ale polepszanie ich wyglądu. Sprawdzamy na jakiej zasadzie funkcjonuje ta gałąź stomatologii, jakie zabiegi poprawiające wygląd mogą być wykonane, a także jakie są warunki do ich przeprowadzenia.

Zdecydowanie najczęściej zamawianym zabiegiem stomatologii estetycznej jest prostowanie przednich zębów, które u wielu osób są nadmiernie wystające na zewnątrz. Powoduje to sporo problemów nie tylko natury wizualnej, ale również utrudnia odgryzanie i rozdrabnianie pokarmu. Poprawa tej wady wiąże się z koniecznością noszenia aparatu na zęby, który je prostuje. Czasami jednak wada jest na tyle mocno zakorzeniona, że konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgii dentystycznej. Stomatologia estetyczna w XXI wieku potrafi jednak poradzić sobie ze wszystkimi kłopotami tego rodzaju. Nie ma więc podstaw by obawiać się, że nasz zgryz nie zostanie odpowiednio poprawiony, a uśmiech znów nie będzie idealny. Spadają również koszty zabiegów tego typu, ponieważ wykorzystywane są coraz to nowsze urządzenia i rozwiązania, które są obecnie bardzo powszechnie wykorzystywane. Pojawianie się nowych placówek stomatologii estetycznej powoduje dalszy spadek cen i poprawianie jakości zabiegów, z powodu rosnącej konkurencji na rynku.

Mniej inwazyjnymi zabiegami, które można jednak wykonywać jedynie w przypadku posiadania w pełni zdrowego i odpowiednio rozwiniętego uzębienia, jest wszelkie poprawianie ich wyglądu zewnętrznego. Możemy skorzystać na przykład z wybielania oraz skalingu, czyli zabiegów polegających na usuwaniu kamienia nazębnego oraz nanoszeniu warstwy, która zapobiegnie jego dalszemu osadzaniu. W przypadku bardzo trudnego do usunięcia brudu, albo trwałych przebarwień wynikających np. z wieloletniego palenia papierosów, można wykorzystać piaskowanie. W ten sposób wierzchnia warstwa zostaje skutecznie starta, co odsłania świeży materiał znajdujący się pod nią. Następnie konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie tak potraktowanych zębów, jednak stomatologia estetyczna Łódź potrafi dziś wykonywać o wiele bardziej skomplikowane zadania.

Wyjątkowo popularnym zabiegiem estetycznym są też tak zwane licówki. Wykonuje się je wtedy, gdy powierzchnia zębów jest mocno przebarwiona, ich kształt zdeformowany, albo też doszło do złamania. Dzięki takiemu zabiegowi można odzyskać idealny uśmiech, zwłaszcza gdy doszło do uszkodzenia przednich zębów, w tym jedynek. Stomatologia estetyczna w obecnych czasach nie ma najmniejszego problemu z naprawą uzębienia, które zostało bardzo mocno uszkodzone, np. z powodu fizycznego urazu. Warunkiem do wykonania licówki są zdrowe zęby, dlatego najpierw należy udać się do dentysty celem uzupełnienia wszelkich ubytków. Dobrze wykonana licówka wystarczy nam na całe życie.

Dodaj komentarz